Cestovní pojištění

Jako u ostatních zemí v Evropské Unii, i v případě Itálie by mohlo snadno dojít k docela fatálnímu omylu, že cestovní pojištění je k ničemu. Není. Dokonce bych vycestování bez něj, ať už kamkoliv do ciziny, označil za hloupost. Italské zdravotnictví je velmi solidární, ale i tak se s pouhým Evropským průkazem zdravotního pojištění vystavujete riziku, že budete muset zaplatit něco navíc (a hlavně rovnou na místě).

Proč se cestovní pojištění vyplatí?

Protože může pokrývat všechny eventuality, nejenom neodkladnou lékařskou péči. Pokud budete namítat, že ani v České republice většina z nás nevyužívá žádné nadstandardní ochrany spojené s pojištěním, musím připomenout, že dovolená s sebou vždy přináší zvýšená rizika. Ta jsou spojena s často nezvyklými úkony v neznámém prostředí, se stresem a obavami nebo naopak přílišnou lehkovážností (vždyť právě na dovolené chceme všechny starosti hodit za hlavu a jen si užívat).

Kromě lékařské péče, kterou s přivřenýma očima můžeme čerpat i na základě veřejného zdravotního pojištění, přináší cestovní pojištění i další výhody a možnosti, jako jsou asistenční služby, zaplacení nuceného návratu do vlasti nebo převoz ostatků.

Jaké cestovní pojištění zvolit?

Základem je pojištění léčebných výloh, ke kterému náleží i repatriace a asistenční služby. Za další věci si většinou musíte připlatit:

-          Pojištění odpovědnosti- nepodceňujte ho a sjednávejte ho vždy, i když není součástí základního balíčku pojištění, protože riziko, že někomu škodu způsobíte, bývá na dovolené vysoké. Vyhnete se placení astronomických částek a dopřejete si klid pro svůj odpočinek.

-          Úrazové připojištění- z něj je pojišťovnou placeno vám a to v případě, že se zraníte a utrpíte úraz, který bude mít trvalé následky, případně způsobí smrt (v takovém případě obdrží peníze pozůstalí). Na rozdíl od výše zmíněného pojištění jde o naprostý nadstandard, který vám zrovna dvakrát život nezachrání. Určeno je hlavně pro ty, kteří chtějí naprostou jistotu, že i z případného špatného zážitku si něco dobrého odnesou.

-          Pojištění zavazadel- hodí se hlavně s pojištěním dokladů, protože jinak většinou nabízí jen takové limity, které pokryjí základní věci osobní potřeby. Rozhodně nelze očekávat, že vám pojišťovna proplatí drahé digitální zrcadlovky, notebooky nebo drahé šperky.

-          Pojištění storno poplatků- v případě, že budete nuceni zrušit svůj zájezd nebo některou z jeho částí, jen těžko se vyhnete placení stornopoplatků, které mohou dosahovat i vysokých částek. S tímto pojištěním se nemusíte bát, peníze se vám díky pojišťovně vrátí.

-          Pojištění nevyužité cesty- pokud se budete muset vrátit z dovolené dříve a nevyužijete tak celý zájezd, pojišťovna vám na základě tohoto produktu tyto nevyužité dny proplatí.

-          Vyšší limity plnění na léčebné výlohy- jde o prosté zvýšení limitů. Pokud nepředpokládáme opravdu extrémní problémy, základní limity by měly stačit.

-          Pojištění rizikových sportů- je tak důležité a rozmanité, že se jeho problematice věnuji v samostatném článku.

Posted in Pojištění by admin at Duben 1st, 2011.

Comments are closed.